Review GPS 5" Navo D5026-HD V2 - august 2013

Post Reply
Titisor
Posts: 12
Joined: Sat Jul 20, 2013 10:57 pm

Review GPS 5" Navo D5026-HD V2 - august 2013

Post by Titisor »

Review GPS 5" Navo D5026-HD V2
Scuze ca raspund cu asa mare intarziere.
Acord nota +10 pentru promptitudinea livrarii si pentru serviciile oferite de dl. Dan Padure.
Multumesc d-lui Dan Padure pentru informatiile transmise, pentru modul cum mi-a fost onorata comanda si modul de rezolvare a problemelor aparute.

Voi incerca sa fiu cat mai detailat si sa fac o descriere cat mai completa a modului de comportare a acestui produs cu plusurile si minusurile lui:
Pe 10 august am primit coletul cu GPS-ul si camera wireless.
Prima concluzie a fost ca displayul este defect. Ars led-ul stanga de la ecran.
Pe 12.08.2013 l-am expediat pentru inlocuirea GPS-ului sau reparare.
Pe 13.08.2013 l-am primit reparat: inlocuit partea superioara a carcasei si ecranul LCD.

Aparatul are design elegant.
Difuzorul :informatiile prin ghidare vocala se aud bine spre foarte bine (suficient pentru habitaclul unui FIAT LINEA) ;
Harta Igo Primo este foarte buna, important este sa faci traseul corect cu puncte intermediare pe unde vrei sa treci si sa faci o simulare - n-ai cum sa dai gres.

1- Plusuri:
- Ecran luminos si suficient de mare, procesor si memorie ram suficienta, memorie flash arhisuficienta. Nu am dezlipit folia originala cu care a venit - nu m-am indurat, o sa o fac cu siguranta zilele urmatoare.
- FM transmitator: Cu aceasta functie am putut receptiona sunetul emis de GPS pe o radio-ul masinii. Simultan cu instructiunile de navigatie, se poate folsi GPSul si ca MP3 Player, ascultand melodiile copiate pe cardul microSD sau in memoria interna, cu reducerea automata a sonorului la muzica cand intervine ,,Ioana”pe GPS. Din nefericire, ambele volume sunt reduse, si cand schimbi pe sursa-CD trebuie sa reduci volumul altfel bubuie urechile.
- GPS-ul nu s-a blocat niciodata, satelitii sunt gasiti repede (nu se pierd pe parcursul traseului).
In Loc. Vadurele, in apropiere de Piatra Neamt (aprox. 6 km), s-a montat o camera fixa radar in primavara 2013, pe care GPS-ul a vazut-o si ,,Ioana” ma atentionat.
- Camera CVR 5MP cu functie de aparat foto si inregistrare video (car video recorder): Am testat-o, functioneaza perfect, si pe film si pe foto, dar n-o folosesc. Am intrat mai greu in meniul camerei si am descoperit ca trebuie sa ai cardul pentru inregistrare introdus in GPS ca sa poti accesa tot meniul.
P.S. Nu folosesc camera GPS-ului.
Pentru filmare am pe masina: http://www.prestigio.com/catalogue/DVRs ... =PCDVRR511, care functioneaza ireprosabil din toate punctele de vedere.
(Am cumparat GPS-ul pentru Procesorul Atlas V si pentru Intrarea AV-IN)
- Camera wireless color si infrarosu (functie de luminozitate) functioneaza multumitor. Cand am s-o montez voi posta poze. Senzor de imagine: CMOS COLOR. Ma asteptam la o imagine mai calitativa.

2- Minusuri:
- iGO 8 nu functioneaza;
- Carcasa este fabricata dintr-un material mai slabut ,o usoara atingere in colt si se vede pe display in partea opusa.
- Procesorul Atlas V 600Mhz ruleaza la 500Mhz , interfata grafica DSP si interfata SYS ruleaza la 250Mhz, memoria la 200Mhz, si IO la 125Mhz.
- La viteza de peste 100 km/h cursorul care simbolizeaza masina pe traseu merge in salturi mici (nu trebe sa mearga continuu? Cred ca e din cauza rezolutiei prea mari pentru procesorul de 500mhz).
- Daca distanta dintre camera wireless si GPS este mai mare de 10 metri se pierde semnalul si nu se mai vede nimic. Camera trece in alb negru chiar daca este pe infrarosu atunci cand tensiunea de alimentare scade sub 10v. Filmeaza in infrarosu noaptea si ,,aproximativ ” color ziua. Nu are o viziblitate deosebit de buna nici ziua nici noaptea.
- Nu se poate seta imaginea de la AV-IN. Adica nu poti sa afisezi imaginea normal, sau in oglinda sau sa o rotesti la 90, 180, 270 grade.
- Sunt momente cand dispare imaginea de pe camera, fractiuni de secunda dar aparatul nu trece in modul GPS. Nu am reusit sa depistez cauza.
- Baterie foarte slaba. Bateria de 5V/1500mAh, tine max 15 min. (incarcata si rasancarcata). Nu cred ca-si va imbunatati performantele in timp. Asta este aspectul cel mai important care trage in jos NOTA acordata la final. Nici vorba de ore de functionare.
- Nu este foarte precis touch screen-ul.
- Tija de plastic care face corp comun cu ventuza de prindere pe parbriz si care trage efectiv ventuza cand aceasta este aplicata pe parbriz si este manipulata ,,clapita” de actionare a ventuzei, s-a rupt la primele utilizari. Remediat prin prinderea tijei cu superglue, apoi fixarea ei de ventuza cu ajutorul unui holtsurub si a unei saibe plate. Am depistat si cauza ruperii tijei: arcul care este pus pe tija si care are rolul de a usura desprinderea ventuzei de parbiz nu permite tragerea completa a ventuzei la fixarea pe parbriz, ventuza oprindu-se in suportul ei de plastic, iar daca se continua tragerea de ,,clapita” de actionare a ventuzei, aceasta smulge pur si simplu tija de pe ventuza (de care este fixata prin turnare).Solutia remedierii acestei probleme: scurtarea arcului cu 1,5 spire (am taiat din el).De atunci ventuza nu a mai facut probleme.
- Se misca suportul acela care se pune pe GPS si locul unde se prinde pe brat - in cele patru picioruse. Cred ca si-a facut joc de la soare , caldura prea mare pe bord si s-a curbat putin suportul acela cu piciorusele pe el.
- Cablul USB este foarte scurt (60cm).
Concluzia la care am ajuns: Era mai ok un GPS cu Procesorul Atlas V 600Mhz cu 128MB RAM , rezolutie 480x272 si cu intrare AV-IN.

3- Mod de comportare pe distanta Piatra Neamt – Timisoara si retur
Am plecat din apropiere de Piatra Neamt, directia Timisoara, via Targu Mures.
Pana in zona Cheile Bicazului, n-am prea avut probleme, fiind prima data cand folosesc un GPS (era foarte util un manual de utilizare in limba romana). Cand am intrat in Cheile Bicazului GPS-ul a luat-o razna, ,,de-a drepul peste munti, parca eram in avion”. Mai tarziu am priceput ca pierdusem semnalul de satelit. Cand am ajuns cu masina in varful muntelui ……mi-a aparut soseaua pe GPS ,,Ioana” dandu-mi indicatiile necesare.La inceput a fost chiar amuzant, eu fiind cu sotia in masina eram cu o ureche la ,,Ioana”si cu una la nevasta. Aparatul si-a facut treaba impecabil iar la intrarea in localitatea Acatari, aproape de Targu Mures, Ioana mi-a soptit ca este radar mobil pe strada. Stiind ca aici in anii trecuti am contribuit la ,,bugetul primariei” am lasat-o moale cu viteza. Si Ioana a avut dreptate ,,hingherii” erau la datorie. De la Targu Mures totul a decurs excelent, pana la Alba Iulia unde nu a vazt’ un sens giratoriu probabil facut recent. In rest totul a fost OK pana in Timisoara unde am strabatut orasul de la un capat la altul……Ioana ma dus exact pana la destinatie. Daca pana acum sotia o tinea ca am dat banii pe prostii, acum a ramas ,,cu gura cascata”. Oricum aveam ce ,,orbecai” prin oras daca nu aveam GPS-ul.
Am plecat din Timisoara spre Gataia dar am luat-o pe o scurtatura sa vedem ce zice Ioana. Degeaba o tinea una si buna ca drumul este neasfaltat, pana nu am dat de ,,coclauri si pustietati” si pana cand Ioana nu mi-a spus sa intorc cand am ocazia, nu am revenit la traseul normal. Am facut vreo 10 km aiurea, dar nu-mi pare rau. La intoarcere, la intrare in Teius, Ioana probabil avand chef de ,,sotii" m-a impins pe un drum neasfaltat eu lasandu-ma in baza ei am ajuns pe un drum dezastruos de prost. Pana la urma am reusit sa ies la strada, spunandu-i ceva ,,de dulce” Ioanei. Ulterior am aflat de la niste prieteni care au patit acelasi lucru ca totul se datoreaza fapului ca drumul neasfaltat este foarte apropiat de cel bun si de aceea GPS-ul te indruma pe primul iesit in cale. Cei care cunosc situatia remediaza pe loc.
La intrare in Orasul Tarnaveni totul a decurs normal pana in mijlocul orasului, unde niste amatori de curse ilegale de masini (probabil cu ceva pile) au blocat soseaua. Asta se intampla pe la ora 23,30. Am iesit de pe traseul aratat de GPS, Ioana configurand repede alt traseu si totul a decurs bine pana in Targu Mures, unde am ramas peste noapte, a doua zi continand drumul spre casa.

4- Deocamdata atat despre GPS 5" Navo D5026-HD V2. Cand voi monta si camera wireless voi pune si niste poze.
Aparatul si-a facut treaba bine spre foarte bine. Personal sunt multumit de produs. Acord nota + 8 pentru GPS si +10 pentru serviciile oferite de dl. Dan Padure.

P.S. Multumesc inca o data si dl. Dan Padure sa ma scuze pentru sinceritatea de care am dat dovada, poate ne vom intalni si personal. Cine stie pe unde ma vor purta cauciucurile !

Va doresc o seara buna,
Cu stima Titi.

Post Reply