7004 HD - conectare camera

Aici se pot discuta diverse modele de GPS-uri, intrebari si raspunsuri referitoarele la ele
Post Reply
mihai_1
Posts: 4
Joined: Fri Jan 22, 2016 10:00 pm

7004 HD - conectare camera

Post by mihai_1 »

Buna seara,
Am cumparat acest gps in 2014 si am fost destul de multumit de el, nu am avut probleme. Acum am decis sa-i pun o camera pentru mansalier si am o problema : de cand a fost cumparat, intrarea AV/IN a fost blocata cu un mic plastic "de siguranta" probabil sa nu gresesti sa bagi mufa de la casti, acum ca am cumparat camera am rupt acel plastic si am incercat sa o conectez la aparat, problema e ca acolo e doar o "gaura" asemanatoare cu cea de la mufa jack, nu are nimic altceva si nu pot conecta camera, e doar o gaura in carcasa.
Acum, fac eu ceva gresit sau am nimerit un model care dispune de intrare AV doar asa....de forma ?

4EST
Site Admin
Posts: 703
Joined: Tue Dec 09, 2008 10:13 pm
Contact:

Re: 7004 HD - conectare camera

Post by 4EST »

modelul dvs nu are intrare video. Doar aparatele care au in descriere "AVIN" au acea intrare.

mihai_1
Posts: 4
Joined: Fri Jan 22, 2016 10:00 pm

Re: 7004 HD - conectare camera

Post by mihai_1 »

Am inteles, deci daca nu e AVIN in descriere nu are intrare, deci cablul ala recomandat unui alt coleg (Cablu AV jack 2.5mm - RCA) la mine ar fi inutil probabil.

Culmea este ca atunci cand am comandat modelul Navo 7004HD 800 8G in 2014 am vrut unul care sa indeplineasca si functia asta iar in descriere era trecut, citez :

"CPU: Cortex-A9 Sirf Atlas VI 800MHz, cod intern AT12X0A

FM transmitator: Cu aceasta functie puteti receptiona sunetul emis de GPS pe o radio-ul masinii. Simultan cu instructiunile de navigatie, puteti folsi GPSul si ca MP3 Player, ascultand melodiile copiate pe cardul microSD sau in memoria interna.

256MB RAM DDR3 si 8GB internal flash

TMC: optional. Functioneaza cu interfata externa Royaltek-3000, vedeti imagini mai jos. Probabil functioneaza si cu alte interfete TMC

AV-IN: intrare video pentru posibilitate conectare camera marsarier"

ba chiar si in video este prezentata intrarea respectiva (functionala,ar lasa de inteles), acum eu necunoscator in asta ce sa inteleg ? nu este cam aiurea sa fie trecut in descriere ceva ce NU ARE ?

4EST
Site Admin
Posts: 703
Joined: Tue Dec 09, 2008 10:13 pm
Contact:

Re: 7004 HD - conectare camera

Post by 4EST »

A fost o perioada cand si modelul 7004HD simplu avea intrare video, asa au fost un lot de produse, dar atunci era trecut si in denumire "7004HD AVIN"

In functie de lotul disponibil la vanzare noi am actualizat descrierile corespunzator. Acum produsul a ramas cu "AVIN" in descriere pentru ca probabil asa a fost inainte de a se scoate din fabricatie.

verificati in emailul de comanda daca contine sau nu AVIN in titlu

mihai_1
Posts: 4
Joined: Fri Jan 22, 2016 10:00 pm

Re: 7004 HD - conectare camera

Post by mihai_1 »

In cazul meu produsul s-a numit Navo 7004HD 800 8G fara AVIN in titlu, asa scrie si pe factura. Eu cand am comandat m-am luat dupa descriere in principal ca m-a interesat ce stie sa faca,nu dupa titlu, culoare ,forma sau altele. Daca stiam ca asta n-are asa ceva il luam pe celalalt. La asta de exemplu am stiut ca n-are bluetooth, cand m-am uitat la ce stiu sa faca fiecare, asta era principala diferenta intre ele parca. Oricum concluzia e ca printr-o "eroare de gresala" si ghinion am nimerit un gps dintr-un lot care are intrarea respectiva doar in.... descriere. Unul din avantajele mele de client.Multumesc, acum m-am lamurit.

4EST
Site Admin
Posts: 703
Joined: Tue Dec 09, 2008 10:13 pm
Contact:

Re: 7004 HD - conectare camera

Post by 4EST »

nu pot sa verific ce scria la momentul respectiv in descriere.

dar daca doriti intrare video, este posibil sa avem o placa electronica cu intrare video, si v-o schimbam daca doriti, va costa doar manopera, 35 lei

mihai_1
Posts: 4
Joined: Fri Jan 22, 2016 10:00 pm

Re: 7004 HD - conectare camera

Post by mihai_1 »

Multumesc pentru oferta, nu ma asteptam. Din pacate am cumparat deja monitor separat, abia a venit. Oricum asa cum am spus ca gps nu am avut probleme asa ca nu as vrea sa-i schimb placa de baza cu alta. Daca era o placa sau ceva care se putea adauga la placa lui actuala, atunci as fi facut schimbarea, dar asa mai bine il las cum a fost facut. Oricum, recunosc ca sunt placut surprins de oferta.

4EST
Site Admin
Posts: 703
Joined: Tue Dec 09, 2008 10:13 pm
Contact:

Re: 7004 HD - conectare camera

Post by 4EST »

am inteles si daca ati luat deja monitor atunci intr-adevar nu prea mai are rost

va mai pot reocmanda pe viitor o solutie mai commplexa de integrare gps-video:
http://g-p-s.ro/gps-auto/oglinda-cu-gps

Post Reply