de la voi dar unknow device :|

Aici se pot discuta diverse modele de GPS-uri, intrebari si raspunsuri referitoarele la ele
Post Reply
daniell3k
Posts: 3
Joined: Fri Aug 24, 2012 12:49 pm

de la voi dar unknow device :|

Post by daniell3k »

IMG_0023.JPG
buna nu imi vede calculatorul gps`ul imi zice unknow device, in rest imi vede absolut tot deci trebuie sa fie vre`un driver ceva .. recunoasteti cumva modelul de gps ca sa stiu ce drivere sa iau?! multumesc!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

4EST
Site Admin
Posts: 703
Joined: Tue Dec 09, 2008 10:13 pm
Contact:

Re: de la voi dar unknow device :|

Post by 4EST »

Este acest model:
http://g-p-s.ro/index.php/discontinued/ ... ev2-detail

Nota: portul USB este folosit doar pentru TMC si alimentare, nu poate fi folosit pentru transfer date

daniell3k
Posts: 3
Joined: Fri Aug 24, 2012 12:49 pm

Re: de la voi dar unknow device :|

Post by daniell3k »

ok, si cum instalez pe el o harta? cum pot intra si schimba de pe device, fara acel sd ?! ca nu pot vedea fisierele de pe device

4EST
Site Admin
Posts: 703
Joined: Tue Dec 09, 2008 10:13 pm
Contact:

Re: de la voi dar unknow device :|

Post by 4EST »

copiati fisierele pe un card, il introduceti in aparat. Apoi folositi un file manager care il setati ca si aplicatie gps, il rulati si cu ajutorul lui copiati/stergeti ce doriti din memoria interna

sau mai simplu - folositi doar cardul, si ignorati memoria interna de 2GB

daniell3k
Posts: 3
Joined: Fri Aug 24, 2012 12:49 pm

Re: de la voi dar unknow device :|

Post by daniell3k »

"Apoi folositi un file manager care il setati ca si aplicatie gps, il rulati si cu ajutorul lui copiati/stergeti ce doriti din memoria interna" de unde luam acel file manager si cum facem asta?! multumim

Navo5009V2
Posts: 9
Joined: Fri Aug 17, 2012 2:56 pm

Re: de la voi dar unknow device :|

Post by Navo5009V2 »

daniell3k wrote:ok, si cum instalez pe el o harta? cum pot intra si schimba de pe device, fara acel sd ?! ca nu pot vedea fisierele de pe device
salutare,
daca tot nu poti face transfer de date clar va trebui sa achizitionezi un card.In conditiile astea fie pui softul (ex. iGo) cu care vrei sa rulezi hartile impreuna cu hartile pe card si rulezi direct fara sa mai copiezi continutul pe memoria interna, fie pui pe card pe langa softul respectiv si un file manager adica spre exemplu un total commander pentru windows CE (cecmd.exe) iar cu ajutorul lui copiezi/stergi/muti fisierele din SD pe flash intern.

Daca te decizi sa rulezi softul/hartile de pe flash (si am sa fac o paralela cu Navo5009V2) ai 2 posibile variante :
Accesezi meniul deviceului si fie accesezi System/GPS path/cauti executabilul cecmd.exe setezi cale implicita si rulezi , fie
Accesezi meniul Tools/Windows CE , aici ar trebui sa vezi ma gandesc SDul si navighezi prin foldere si accesezi cecmd.exe.

altfel, cum amintea 4EST, copiezi softul cu care vrei sa rulezi hartile pe SD card, apoi din device setezi calea System/GPS path spre executabilul softului respectiv si asta e tot.

In mare nu este complicat dar trebuie sa te familiarizezi putin cu sistemul si ceea ce poti face cu el.Mergi pe fir, intereseaza-te ce soft ai putea rula in conditii optime pe el , apoi cauti harti, etc.

S-ar putea sa fie nevoie sa te documentezi putin dar usor-usor ar trebui sa o scoti la lumina.
Evita sa dai format memoriei interne asta daca ajungi sa ai posibilitatea cumva sa o faci si nu sterge nimic fara sa stii ce stergi din el.
succes,

4EST
Site Admin
Posts: 703
Joined: Tue Dec 09, 2008 10:13 pm
Contact:

Re: de la voi dar unknow device :|

Post by 4EST »

foarte frumos ai explicat, Navo5009V2 !

Navo5009V2
Posts: 9
Joined: Fri Aug 17, 2012 2:56 pm

Re: de la voi dar unknow device :|

Post by Navo5009V2 »

multumesc, eu asta inteleg prin forum , o comunitate ce impreuna traverseaza o perioada in care se asimileaza informatii noi dintr-un anumit domeniu.O parte din useri cunosc deja in detaliu, altii invata de la ei , apoi in timp apare si un schimb de informatie in baza experientelor proprii si asa mai departe.
Sper doar sa ma fi facut destul de inteles.

Post Reply