GPS 5" 501 AV- IN

Post Reply
Blebeanu Lorin
Posts: 8
Joined: Sun Feb 27, 2011 11:30 pm

GPS 5" 501 AV- IN

Post by Blebeanu Lorin »

Salutare tuturor!
Am achizitionat acest model cu intrare video pentru a monta si o camera de marsarier pe masina mea Opel Astra H SW. Mentionez pe aceasta cale ca- i multumesc inca o data D- lui Dan Padure pentru operativitate, primind device- ul in 24 de ore.
Am terminat lucrarea si sunt destul de multumit de noul gadget din dotare.
Din partea mea acest GPS primeste nota 8 din 10 datorita urmatoarelor calitati:
- Conectare rapida la sateliti
- Ecran mare cu iluminare si contrast puternic
- Intrare AV functionala
- Meniu destul de usor de folosit

Ca punct slab - autonomia redusa a acumulatorului ( pe celalalt GPS, tot de 5" si inca HD acumulatorul e de 1050 dar tine de cel putin 3 ori mai mult decat acesta care e de 1250 ).

Legat de softul de navigatie primit pe card la achizitionare:
Eu foloseam deja un GPS Smailo 5 HD cu soft Mireo Black Edition 2010 Full EU cu care ma obisnuisem. Softul la " 501" a fost o surpriza placuta fiind mult mai usor de folosit avand cateva optiuni in plus de cautare si o imagine de traseu net superioara softului Mireo.
Pe Smailo imaginea e cenusie si triunghiul de pozitionare e bleu, pe soare puternic aproape ca nu mai vezi nimic, in schimb imaginea generata pe acest aparat Navo e net superioara la culoare si contrast.

( Cred ca acesta e motivul descarcarii mult, mult mai rapide)

Daca mai observ ceva va anunt!

Numai bine!

Blebeanu Lorin
Posts: 8
Joined: Sun Feb 27, 2011 11:30 pm

Re: GPS 5" 501 AV- IN

Post by Blebeanu Lorin »

Si la ora actuala ma declar multumit de acest aparat! Am ajuns sa nu mai folosesc deloc device- ul Smailo cu Mireo BE 3. 1 datorita imaginii superioare si a hartilor mai noi IGO cu care mi- a venit 501.
O singura data a luat- o razna, la o plecare de pe loc m- a anuntat ca am depasit viteza legala ( ?) ca apoi sa repete de vreo doua ori ca nu se poate conecta la sateliti...

Si- a revenit singur, alte probleme n- au mai aparut de atunci.
Acum ma gandesc deja la o actualizare a hartilor ( am auzit ca a aparut de curand) pentru ca aparatul se merita pastrat si folosit, descurcandu- se excelent in modul GPS dar si ca monitor pentru reverse camera.
Ma mai gandesc cum sa- i mai fac rost de un cablu pentru intrarea AV sa poata functiona in paralel cu TV- ul de plafon sau cu un DVD...

Ceva idei? Cunoaste cineva piese de conectica pentru intrare video de 2. 5?

4EST
Site Admin
Posts: 703
Joined: Tue Dec 09, 2008 10:13 pm
Contact:

Re: GPS 5" 501 AV- IN

Post by 4EST »

din cate imi amintesc varful si urmatorul e stanga/dreapta, apoi video si la baza e masa

Succes!

Blebeanu Lorin
Posts: 8
Joined: Sun Feb 27, 2011 11:30 pm

Re: GPS 5" 501 AV- IN

Post by Blebeanu Lorin »

Multumesc pentru informatie D- le Dan!
Sper sa ma apuc de treaba asta cat mai curand.

misoo
Posts: 2
Joined: Sat Dec 03, 2011 10:41 pm

Re: GPS 5" 501 AV- IN

Post by misoo »

Buna ziua,

ati conectat GPS-ul la DVD sau alta sursa video?
Intrarea video este redata normal sau inversata (stanga cu dreapta)?
Intreb pt ca asa am vazut la un prieten ce are alt model tot cu AVIN. Camera fiind pentru marsarier e ok sa fie inversata dar daca vreau sa pun alta sursa video trebuie sa pot vedea imaginea corect.
multumesc

4EST
Site Admin
Posts: 703
Joined: Tue Dec 09, 2008 10:13 pm
Contact:

Re: GPS 5" 501 AV- IN

Post by 4EST »

Nu imi amintesc exact cum era la 501, dar la unele modele exista optiunea de a oglindi imaginea

Blebeanu Lorin
Posts: 8
Joined: Sun Feb 27, 2011 11:30 pm

Re: GPS 5" 501 AV- IN

Post by Blebeanu Lorin »

Scuze ca raspund cu asa mare intarziere...
Nu am conectat altceva la intrarea video a GPS- ului pentru ca n- am reusit sa- mi fac rost de un cablu, in schimb imaginea data de camera de marsarier e chiar imaginea reala ( stanga e stanga/ dreapta e dreapta) . Asta inseamna ca de fapt camera inverseaza la filmare imaginea. Parerea mea e ca o imagine primita de la orice dispozitiv cu exceptia unei camere de marsarier care " nu stie" sa inverseze o sa fie o imagine normala. Nici nu- mi aduc aminte sa fi gasit pe Navo 501 o setare a imaginii de la AV- IN.
Numai bine tuturor!

4EST
Site Admin
Posts: 703
Joined: Tue Dec 09, 2008 10:13 pm
Contact:

Re: GPS 5" 501 AV- IN

Post by 4EST »

La Navo 5010 BT-AVIN poti sa afisezi imaginea normal, sau in oglinda. In plus, poti sa si o rotesti la 90, 180, 270 grade. Aceasta se face prin comenzi pe touch-screen (apasand pe ecran peste imagine)

Post Reply