GPS Sirfatlas 533 128MB RAM 800x480 review

Aceasta sectine este dedicata testelor si comparatiilor atat la nivel hardware, cat si la nivel software.

Va invit sa contribuiti cu experientele si parerile voastre, pentru ca acestea conteaza cel mai mult!
Post Reply
4EST
Site Admin
Posts: 703
Joined: Tue Dec 09, 2008 10:13 pm
Contact:

GPS Sirfatlas 533 128MB RAM 800x480 review

Post by 4EST »

Am testat un GPS 5" cu procesor SirfAtlas 533Mhz, 128MB RAM si 4GB memorie interna. Rezolutie ecran 5": - 800x480 pixeli

In acest weekend am testat noul GPS de 5" model 5013, care promite mult dupa specificatii:
CPU SirfAtlas IV 533Mhz
acumulator 1500maH
128MB RAM si 4GB onboard flash
ecran 5" rezolutie 800x480
Fm transmitator, slot microSD, etc, etc.

Accesoriile din cutie sunt: manual de utilizare, suport parbriz cu ventuza, partea dintre suport si PNA (incare vine prins), casti, un cablu USB scurt, incarcator priza auto si incarcator 220V. Si stylus-ul inclus in aparat.

La prima vedere se observa ca ecranul nu este exact pe mijlocul aparatului, astfel incat marginea de sus e mai subtire decat cea de jos.

Acumulatorul pare a fi de 1500maH, ceea ce asigura o atutonomie suficient de mare.

Pe o laterala avem portul mini-USB, slotul micro SD si mufa de casti. Pe cealalta laterala avem doar creionul

Interfata este foarte rapida, mult mai prompta decat in cazul ultimului GPS cu rezolutie mare care l-am testat

Ca si program de navigare putem folosi doar iGO, fiindca Amigo nu suporta rezolutia 800x480.Desigur, iGO in aceasta rezolutie este o adevarata placere, fiind vizibile foarte multe detalii, de exemplu sensul in care se circula pe strazile cu sens unic.

Interfata permite accesul in windows, unde ne intampina interfata de Windows CE 6.0 Pe desktop exista un shortcut cu care ne reintoarcem in shell-ul original. Foarte util pentru cei ce vor sa utilizeze alt shell!!

Avem mai multe jocuri incluse, player de filme, poze, si alte utilitare neimportante.

FM modulatorul nu este lipsit, permitand ascultarea GPSului in radio-ul masinii


Singura neplacere este cu ecranul care cum vine setat nu are luminozitatea data prea tare, probabil pentru consum mai mic. Dar se resolva din setari.


Pentru un video review, puteti consulta acest link pe youtube:
http://www.youtube.com/watch?v=0qooQGpO11g

Post Reply