GPS 5" model 5009HD-BT 128Mb RAM

Aici se pot discuta diverse modele de GPS-uri, intrebari si raspunsuri referitoarele la ele
djgood
Posts: 2
Joined: Thu Sep 30, 2010 1:54 pm

GPS 5" model 5009HD-BT 128Mb RAM

Post by djgood »

Buna ziua,

Acum 2 zile am achizitionatuna bucata GPS de la dumneavoastra si am urmatoarele probleme cu el:
1. In momentul in care ma leg cu el pe FM la CD-Player-ul auto mi se aude in continuu un tiuit (bruiaj).
2. In momentul in care ma leg cu el pe intrarea de auxiliar a CD-Player-ului cam 30% din ceea ce se aude este zgomot de fond, care am observat ca se aude si difuzorul intern al GPS-ului.
Imi puteti spune va rog ce anume pot face in acest caz?

4EST
Site Admin
Posts: 703
Joined: Tue Dec 09, 2008 10:13 pm
Contact:

Re: GPS 5" model 5009HD-BT 128Mb RAM

Post by 4EST »

Cand veniti prin Brasov putem sa analizam impreuna problema, dar o consider un invonvenient, nu este o problema majora.

Incercati sa umblati si la pozitia firului de alimentare, acesta functioneaza ca si antena.

valscu
Posts: 2
Joined: Fri Aug 27, 2010 2:22 pm

Re: GPS 5" model 5009HD-BT 128Mb RAM

Post by valscu »

Buna ziua,
Este diferenta mare intre luminozitatea/contrastul display-ului acestui model si cel de la modelul 5001 rev2? Ma refer la situatia cand este soare puternic afara.

4EST
Site Admin
Posts: 703
Joined: Tue Dec 09, 2008 10:13 pm
Contact:

Re: GPS 5" model 5009HD-BT 128Mb RAM

Post by 4EST »

Diferenta este semnificativa.

valscu
Posts: 2
Joined: Fri Aug 27, 2010 2:22 pm

Re: GPS 5" model 5009HD-BT 128Mb RAM

Post by valscu »

Din cate cunoasteti, sunt sanse in viitorul apropiat sa se puna in vanzare modelul 5009 (sau cum se va numi) cu un ecran mai bun, comparabil cu al modelului 5001 si cu rezolutia 800x480?

4EST
Site Admin
Posts: 703
Joined: Tue Dec 09, 2008 10:13 pm
Contact:

Re: GPS 5" model 5009HD-BT 128Mb RAM

Post by 4EST »

se poate, daca gasesc ceva bun am sa import. Producatorii se concentreaza in special pe reducerea costurilor

emanuel
Posts: 3
Joined: Sun Oct 17, 2010 5:52 pm

Re: GPS 5" model 5009HD-BT 128Mb RAM

Post by emanuel »

Crezi ca daca as lua o folie de protectie anti reflexie ar face mari minumi? Se gasesc cu setele pe ebay pentru diferite ecrane, nu s-o potrivi perfect, dar iei unu mai mare si il tai. :)

Stiam de asemenea un site german care facea folii la comanda, atat pentru ecran cat si pentru acoperirea deviceurilor cu poze. Erau scumpei, insa stiu foarte multi posesori de N900 (are un ecran extrem de prost in directa bataie a razelor solare), si toti il laudau. daca sunteti interesati pot cauta site-ul. Pentru un ecran de 4' de N900 erau vreo 10 euro 2 bucati cu livrare gratuita.

Ma intereseaza si pe mine tare mult modelul asta, merge adaptorul TMC la el? Daca nu ce alta solutie GPS cu TMC as avea. Ma interesa asta caci avea si BT si ATLAS V.
Nu e total necesar BT-ul, insa ar prinde bine, sa nu mai trebuiasca sa stau cu casca in ureche. TMC-ul este un must. Il iau pentru o excursie prin europa, si nu am de gand sa pierd mult timp prin ambuteiajele din germania (ultima oara am prin 3 si am stat cate 4-5ore bara la bara cu 10km/h).

as vrea sa stiu si eu de asemenea ce servicii postvanzare oferiti. Am vazut ca oferiti Device-ul preincarcat cu harti, insa updateuri la harti oferiti? sau puneti la dispozitie clientilor updateuri periodice ce pot fi luate de undeva?

P.S. site-ul si GPS-urile sunt foarte misto. Nu ar strica sa incercati un Search Engine Optimization (SEO), din ce citesc pe aici aveti produse de care lumea nu se plange, si s-ar putea sa aveti si multe vanzari insa cred ca sunt mai mult din recomandari (eu am ajuns aici printr-o recomandare), la o cautare google nu va gasesc in primele 3 pagini.

4EST
Site Admin
Posts: 703
Joined: Tue Dec 09, 2008 10:13 pm
Contact:

Re: GPS 5" model 5009HD-BT 128Mb RAM

Post by 4EST »

am primit feedback ca anumite folii de calitate imbunatatesc mult contrastul (practic asta deranjeaza cand bate soarele pe ecran). Eu n-am probat insa

Cu TMC sigur merge modelul 5001, eu l-am folosit

Alte module TMC nu am, asa ca nu am putut testa practic celelalte modele. Producatorul spune ca merge cu TMC extern pe USB

Ca si update de harti se poate face fie contra cost daca utilizatorul nu doreste sa se complice, fie aici de pe forum gasiti link-urile cu harti actualizate.

Am sa mai lucrez si la SEO, din pacate modulul de SEO care l-am incrcat are un bug si strica link-urile uneori, asa ca l-am dezactivat

emanuel
Posts: 3
Joined: Sun Oct 17, 2010 5:52 pm

Re: GPS 5" model 5009HD-BT 128Mb RAM

Post by emanuel »

Multumesc pentru raspuns. Comparativ intre 5001 si 5009 care ar fi mai bune la procesor? Atlas V ar trebui sa fie mai bun, mai ales functia e compatibilitate cu Galileo.
Functia TMC afara este foarte utila si te poate scapa de ambuteiajele de 4-5ore de prin germania, deci 130lei e o nimica toata comparativ cu timpul pierdut si carburantul consumat.
5009 nu functioneaza cu TMC-ul pe care il aveti voi?
cat despre harti am vazut asta dupa ce am comentat, imi cer scuze ca nu am revenit, mai intai am citit tot forumul, apoi m-am inregistrat :)

4EST
Site Admin
Posts: 703
Joined: Tue Dec 09, 2008 10:13 pm
Contact:

Re: GPS 5" model 5009HD-BT 128Mb RAM

Post by 4EST »

Ar trebui sa fie, intr-adevar. Nu le-am testat comparativ

Interfete TMC nu mai avem la vanzare deocamdata.

Post Reply