GPS 4.3" Navo 4302 600Mhz

Aici se pot discuta diverse modele de GPS-uri, intrebari si raspunsuri referitoarele la ele
pg207
Posts: 11
Joined: Mon May 13, 2013 7:55 am

Re: GPS 4.3" Navo 4302 600Mhz

Post by pg207 »

nu mai stiu ce sa fac,am incercat cu optiuni minimaliste de sys,aceeasi problema, acum am pus primo sa vad daca totusi problema provine din aplicatie.

pg207
Posts: 11
Joined: Mon May 13, 2013 7:55 am

Re: GPS 4.3" Navo 4302 600Mhz

Post by pg207 »

Am aflat cauza dar nu inteleg de ce se manifesta asa: in mod simulare apare problema,nu stiu daca doar la skinul dimka,am incercat si cu deconectarea de la receptorul gps din setari inainte de a incepe simularea dar aceeasi problema,atita ca iconul ramine pe verde tot timpul si la sfirsit cind am vrut sa reconectez a aparut acelasi mesaj de receptor gps negasit.Am sa incerc si din skinul implicit ,cu toate ca pe dimka pe nici un alt model nu am patit asta si cred ca e ceva tipic aparatului,probabil din softul default al lui pe partea de gps.

4EST
Site Admin
Posts: 703
Joined: Tue Dec 09, 2008 10:13 pm
Contact:

Re: GPS 4.3" Navo 4302 600Mhz

Post by 4EST »

ciudat, dar daca doar pe simulare se manifesta, nu cred ca e o problema mare

pg207
Posts: 11
Joined: Mon May 13, 2013 7:55 am

Re: GPS 4.3" Navo 4302 600Mhz

Post by pg207 »

Da,n-ar fi fost daca nu se intimpla din nou....in timp ce calculam un traseu pina in Atena,am observat ca e predilecta problema la recalcularile facute in mod succesiv in Dimka pe cele 5 variante prestabilite.Am observat ca s-a intimplat in cazul citorva recalculari cu pct intermediare pe care le tot schimbam,si cred ca exista o legatura cu gradul de incarcare a memoriei.Aceleasi modificari le-am facut cu semnal si nu s-a mai blocat.Am incercat o simulare cu semnal ,a crapat din nou dar n-am stat linga el ,fiind in casa intr-o zona cu semnal mai slab posibil sa fi pierdut satelitii pt un timp mai lung.De ce mi-a fost frica n-am scapat ,era ok daca era doar legatura cu simularea.Pe gps zone.ro cineva se plingea de ceva asemanator dar in trafic,eu nu am mai avut drumuri lungi sa-l testez,pot doar sa butonez la "rece".Va rog dati-mi idee de vreun utilitar cu ce pot testa sa vad daca nu e totusi o problema de hardwere,ca deocamdata nu am reusit decit sa invat citeva situatii in care il pot provoca blocarea dar nu si sa aflu cauza.

4EST
Site Admin
Posts: 703
Joined: Tue Dec 09, 2008 10:13 pm
Contact:

Re: GPS 4.3" Navo 4302 600Mhz

Post by 4EST »

Platforma de pe Navo 4302 / 5002 este foarte stabila, si probleme cu receptorul GPS cred ca au fost sub 0.2% - adica 2 la 1000.
Acum nu va pot spune de ce se blocheaza stand in casa cu skin dimka activ.
Dar va pot spune ca cu un program curat (fara skin), folosit in trafic nu se va bloca. Am foarte multi clienti soferi profesionisti (camion), care il folosesc cam 300 zile/an, toata ziua. Si nimeni nu s-a plans de nici un fel de problema.

Va recomand sa folositi un igo primo, igo8 nu mai este dezvoltat si a ramas in urma.

Post Reply